Високе Запоріжжя: 50 світлин з найвищого крану в Україні
Високе Запоріжжя: 50 світлин з найвищого крану в Україні
У Запоріжжі, як і в будь-якому великому регіоні, здавна існували місця і об’єкти, які так чи інакше ставали в масовій культурі “обличчям” міста, його візитівками й символами. Запорозьке козацтво, ДніпроГЕС, острів Хортиця, потужний заводський індустріальний комплекс – ось лише частина того, що виникає в свідомості багатьох людей при згадуванні слова “Запоріжжя”. Більшість з цих символів вже давно відсвяткували не одне десятіліття і навіть сторіччя, але є і більш “молоді” візитівки нашого краю, і аж ніяк не всі з них викликають гордість при згадці. Одним з таких символів, що став вже майже легендою, стало “будівництво” мостів через Дніпро, розпочате ще в далекому 2004 році…
Ледь розпочавшись, процес будівництва таких довгоочікуваних для запоріжців (а особливо – для жителів правобережного Хортицького району) мостів раз у раз зупинявся. Варто було роботі на якийсь час відновитися, як через короткий проміжок часу за доброю традицією то закінчувалися гроші, то єдиний в Україні плавучий кран з гордим ім’ям “Захарій”, який був вкрай необхідний для побудови мостового переходу, раптово впав під час будівництва настільки ж багатостраждального Подільсько-Воскресенського мосту в Києві. Через цю прикру подію проект наших мостів трохи змінили, але і тут почалися нові проблеми – спочатку будівельники довгий час не могли забуритись у дно Старого Дніпра; коли ж їм все ж таки це вдалося, через деякий час знову закінчилися гроші.
Роботи з будівництва довгий час були повністю заморожені, самі ж недобудовані мости місцеві жителі охрестили “пам’ятником корупції”. Будівництво, покликане вирішити одну з найсерйозніших транспортних проблем міста, перетворилося в монументального вигляду “заброшку” – тут стали організовувати фотосесії (в тому числі і весільні), безліч людей щодня приходять сюди помилуватися видами міста, та й видом самого будівництва теж. Романтичні зустрічі, зльоти неформальних спільнот, паломництво руферів, сталкерів і просто любителів індустріально-урбаністичних пейзажів з усієї України і навіть з-за кордону – чого тільки не бачили ці мости за останній десяток років. Лише кілька місяців тому на момент публікації цієї розповіді, нарешті відновилися роботи з будівництва, але – лише частково, будують зараз розв’язки і міст через Старий Дніпро, на “великій” же споруді, яка має колись стати гарним вантових мостом, роботи в даний час, як і раніше, не ведуться.
Особливістю наших нових мостів став величезний високий пілон – опора, до якої будуть (або не будуть?) кріпитися ванти – масивні троси, які утримують конструкції проїзної частини моста між опорами. На момент заморозки будівництва цей пілон майже добудували в висоту, однак подальшим планам не судилося збутися, і будівництво зупинили. Нікуди не подівся з тих пір високий баштовий кран, завдяки якому і “росте” пілон. У чому ж його “родзинка”? А в тому, що цей кран, за деякими відомостями, досі залишається найвищим баштовим краном в Україні. З огляду на його розташування посеред Дніпра поблизу самого серця міста, можна припустити, які види відкриваються з його вершини. Цілком природньо, що відвідування цього крана стало моєю основною висотною “мрією”, а згодом – і метою. І ця мета була досягнута. Попереду вас чекає фоторозповідь про те, як я провів на вершині нашого міста незабутні два вечори, ніч і ранок. Почнемо!
Увага! Ні в якому разі не намагайтеся повторити це вдома! І взагалі, розберіться, звідки у вас вдома з’явився 200-метровий кран!P.S .: а якщо серйозно, вкрай не рекомендую відвідувати цей об’єкт, тому що це становить небезпеку навіть для людей з досвідом підйому на висоту. Не ризикуйте своїм життям, здоров’ям і свободою.



Як бачите, кабіна машиніста крана розташована на висоті 156 м, верхній край короткої стріли – 166 метрів, а верхній край основної стріли розташовано на висоті 200 метрів над поверхнею! Це робить кран найвищою спорудою в Запоріжжі – навіть телевізійна вежа нижче на 4 метри! Але в світі бувають крани ще вище – так, найвищим краном в Європі ще 5 років тому був визнаний 317-метровий кран в Лондоні. А станом на кінець літа 2016 року найвищий кран в світі знаходився в Китаї – його висота аж 640 метрів!
Нарешті перейдемо від нудних цифр і фактів до найцікавішого – краєвидів, що відкриваються з вершини нашого запорізького крана. Як виявилося після підйому, це дійсно найцікавіша з точки зору краєвидів “вершина” нашого міста. Звідси видно практично все Запоріжжя. Зверніть увагу на величезну тінь від пілону, яку ми не помічаємо з землі.

























Моя розповідь могла б скінчитись на цьому місці, але під враженням від побаченого я прийняв рішення відвідати кран не один раз. Відразу ж після спуску з’явилася нова мета – повернутися сюди, щоб зустріти світанок на вершині найвищого крану України. Побачити рідне місто на світанку з такого ракурсу – дійсно безцінно, і вже за кілька днів мені вдалося піднятись сюди знову.
Тепер у вас буде можливість побачити своїми очима те, що вдалося в той ранок побачити мені. Світанок після короткої літньої ночі не змусив себе довго чекати, і ще під покровом темряви я відправився вгору, назустріч новому дню. Вже в кінці підйому північно-східний обрій посвітлішав, виблискуючи мальовничими барвами. Місто скоро почне прокидатись.























oleksii.tolmachov

Comments are closed.