Боротьба зі Стихією: світлини, які ледь не коштували життя
Боротьба зі Стихією: світлини, які ледь не коштували життя
Так сталося, що багато років тому в мене з’явилася пристрасть до зйомки нічних гроз. Почалося все досить незвично і майже випадково, і досить давно – однієї прекрасної літньої ночі з 4 на 5 серпня 2012 року. Того вечора під час прогулянки містом я потрапив під доволі сильну грозу, яка швидко вщухла. Повернувшись додому, я відправився гуляти на Хортицю на всю ніч, щоб зустріти світанок на Совутиній скелі під “Трьома мачтами”. Погода заспокоїлася, і на момент мого виходу з дому ніщо не натякало на неспокійну погоду – небо було зоряним, повітря наповненилося запахом свіжості й було практично нерухомим. “Знімати буде нічого” – подумав я, і не взяв з собою важку “дзеркалку”, обмежившись лише маленькою портативною фотокамерою.
Ближче до півночі я дійшов до місця ночівлі, і помітив на горизонті дивні спалахи. Вони виявилися блискавками від грози, що наближалася зі сходу, а через годину вона красиво нависла над обрієм, спалахуючи чудовими гіллястими блискавками, що відбивалися в спокійній дніпровській воді. Блискавки розрізали небо прямо над сусідніми “Трьома мачтами” на протилежному березі, і тут я зрозумів, що якби взяв “дзеркалку”, то повернувся б додому з найкращими на той момент знімками в моєму житті. Поєднання електроопор, блискавок і віддзеркалення їх у воді – неймовірне видовище. При цьому не було ані краплі дощу, над головою залишалося зоряне небо, не було навіть вітру. Зйомка могла бути ідеальною, але через власну лінь я втратив ці кадри назавжди… Або не назавжди?..







Але 2018 рік став найбільш вражаючим завдяки одній єдиній зйомці, яка запам’ятається на все життя.
Це сталося 29 червня 2018 року. Вдень погода була відносно спокійною, але під вечір в центрі міста мене зустріла дуже потужна стихія. Вітер при мені зламав кілька великих гілок на деревах, пил буквально стіною летів в очі, а за пару хвилин почалася дуже сильна і холодна злива з грозою. Небо вкрили дуже темні хмари:

Проаналізувавши ще кілька параметрів атмосфери, я прийшов до висновку, що ніч буде дуже весела – назріває масштабна стихія. Рішення прийнято – швидко зібрати фототехніку, взяти велосипед і якомога швидше їхати на Хортицю, щоб почати зйомку вчасно. З огляду на швидкість руху грози, на все залишалося максимум 20 хвилин, з яких 18 їхати до місця зйомки по залитих зливою дорогах і стежках. Їхати довелося дуже, ну дуже швидко, і вже в дорозі прямо по курсу почали виблискувати величезні блискавки, мотивуючи крутити педалі ще швидше. Те, що почалося далі – привід написати цілу книгу.
Пізній вечір, Хортиця, район Наумової балки. Мокра трава висотою по коліно і вище, пориви вітру, що пронизують наскрізь. Дуже вологе повітря, від якого, незважаючи на середину літа, парує земля. Блискавки, що розрізають небо на шматки, гуркіт грому, який з кожною хвилиною стає все ближче і голосніше, на тлі якоїсь занадто зловісної тиші, якої не буває навіть о 3 годині ночі посеред зими в лісі. Ані на цьому, ані на протилежному березі – жодної живої душі, навіть рибалок не видно. Спуск по дуже слизькій стежці в балку на велосипеді на швидкості, яка за будь-якого необережного маневру відправить мене разом з повним рюкзаком фототехніки з урвища прямісінько в Старий Дніпро. Перші краплі дощу б’ють в обличчя, кожен їх удар об листя і воду чути, ніби з неба падають не краплі, а невеликі камінчики. Я на місці, на піщаному березі річки в балці, незважаючи на зливу приймаю рішення все ж виймати техніку і починати зйомку. Через 30 секунд збору починаю ловити блискавки, утримуючи над камерою і об’єктивом чохол-дощовик від наплічника. Злива посилюється, і тут – ВОНИ. Мабуть, найкрасивіші блискавки, які я коли-небудь бачив, потрапляють на фото. Швидко перевіряю чи вийшов кадр, захопленню немає меж, і азарт остаточно перемагає розум, натякаючи, що потрібно продовжувати знімати.
Але злива посилюється, погіршується видимість, техніка, рюкзак, велосипед і я починаємо промокати наскрізь. Головне завдання – зробити все, щоб краплі дощу не потрапили на об’єктив, одна єдина крапля може зіпсувати все зйомку на весь вечір. У відчайдушних спробах зробити кадри і не намочити лінзу я геть забуваю моніторити грозовий радар, не помічаючи, що епіцентр хмарної системи підкрався до мене впритул. Ще момент – і небо осяює спалах, що начисто засліплює мене, відразу за ним в долі секунди приходить удар грому, схожий на дуже потужний вибух. Дзвін у вухах, сліпота на пару секунд, і тут я розумію, що блискавка влучила прямісінько в сусідню скелю на протилежному березі, в 150 метрах від місця, де я стою біля самої води під високим сухим деревом з велосипедом і розкладеним на всю висоту металевим штативом з камерою на ньому. У цей момент стало дійсно страшно, я швидко дістав телефон, звірився з радаром і зрозумів, що в найближчі пару хвилин блискавки почнуть бити прямо сюди. Почалася евакуація, і, як виявилося, швидко скласти всю техніку під сильною зливою, та ще й не намочити її – не найпростіше завдання.
Досі я не розумію, яким чином вдалося на велосипеді під зливою здолати підйом з балки дуже слизьким стежками, по яких вже буквально текли річки. Одразу за підйомом очікував ще один не найпростіший шлях – вже під градом, що падав з неба, пробитися напролом крізь степ в бік покинутої комсомольської школи, щоб сховатися там від зливи, яка вже йшла стіною. І при цьому ще й не бути вбитим блискавками, які спалахували кожні 5-10 секунд. Мабуть, це було найстрашніше – їхати на велосипеді посеред степу на скелястій височині, де практично немає дерев. Кожен підйом міг стати останнім, і це додавало бажання їхати якомога швидше. Нарешті я якимось незрозумілим шляхом, який не зміг відтворити й дотепер, дістався комсомольської школи в тому її місці, де не був до цього жодного разу. Там було сухо і безпечно, нарешті з’явилася можливість перевірити техніку, велосипед та радар. Техніка виявилася неушкодженою та майже сухою, а ось велосипед постраждав – у вилки по дорозі відвалилися пильовики, всередину потрапила вода і дуже багато бруду, на ланцюг намотався цілий сніп трави, з коліс стирчало перекатиполе. Дивно – жодного проколу колеса, хоча в тій місцевості повно колючок (місцеві зрозуміють). Що стосується радару, він показував картину одночасно вражаючу і жахливу. Грозові хмари об’єдналися в ланцюжок, який закінчувався далеко в Азовському морі, і на той момент налічував вже 5 величезних хмар.




oleksii.tolmachov

Comments are closed.